Що означає це поняття – «Телемедицина», як вона працює у світі та в Україні, які нові можливості відкриває лікарям?

ГОЛОВНА / СТАТТІ / ТЕЛЕМЕДИЦИНА У СВІТІ ТА МОЖЛИВОСТІ ЇЇ ЗАСТОСУВАННЯ
Телемедицина у світі та можливості її застосування
Телемедицина та можливості її застосування все частіше згадуються останнім часом в контексті медреформи в Україні та протидії пандемії у цілому світі. Для когось це нове поняття. Та насправді у більшості країн це явище переживає друге народження: віртуальні прийоми в умовах світового локдауна — один з найбезпечніших способів проконсультувати пацієнтів і запобігти поширенню коронавірусу в медзакладах. Що означає це поняття – «Телемедицина», як вона працює у світі та в Україні, які нові можливості відкриває лікарям?
Зміст
Бажаєте отримувати щомісячний дайджест новин про телемедицину?
Будь ласка, залишіть свій email
Що таке телемедицина
Існує багато тлумачень терміну «Телемедицина». Дослівно це «медицина на відстані», від греч. «tele» – вдалині, далеко. Визначити його чітке розуміння важливо з юридичної та політичної точок зору для коректного впровадження на практиці.

У рамках політики Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ) в області телемедицини 1997 року було запропоновано наступне визначення. Телемедицина – це метод надання послуг з медичного обслуговування там, де відстань є критичним чинником. Послуги здійснюються медичними працівниками з використанням інформаційно-комунікаційних технологій з метою отримання інформації, необхідної для діагностики, лікування і профілактики захворювання.

Телемедицина є досить новим напрямком, що розвивається на перетині декількох областей – медицини, телекомунікації, інформаційних технологій. Ця сфера медичних послуг дозволяє пацієнту і лікарю заощадити час і сили, тому що спілкування відбувається онлайн. Це актуально для жителів мегаполісів, які хочуть стежити за своїм здоров'ям і не сидіти в чергах. Але телемедичні технології — це ще і вихід для людей, які живуть у сільській місцевості, адже висококваліфіковані лікарі працюють у містах. Загалом завдяки ринку телемедицини значно скорочуються витрати на лікування, підвищується якість діагностики і реалізується можливість віддаленого моніторингу стану здоров'я. А для пацієнтів з хронічними захворюваннями і літніх людей це вкрай важливо.

Технологічно такого роду телекомунікація повинна забезпечувати пряму передачу медичної інформації в різних форматах (історія хвороби, дані лабораторних досліджень, рентгенівські знімки та результати КТ, МРТ, УЗД тощо), а також відео конференц-зв'язок в режимі реального часу між медичними установами або лікарем і пацієнтами.
Історія телемедицини
Офіційно термін «телемедицина» був вперше використаний у 1974 році. Проте телемедицина – не нове явища, як могло б здатися. Насправді, ідея надання дистанційної медичної допомоги виникла ще 100 років тому. Саме тоді, після винаходу телефону, люди намагалися передати звучання тонів серця, щоб фахівець зміг оцінити стан здоров'я пацієнта телефоном. Навряд чи варто говорити, що такі спроби не досягли успіху.

Коли у другій половині двадцятого століття почалося активне освоєння космосу, виникла потреба віддаленого моніторингу фізіологічних параметрів космонавтів. Саме тоді з'явилися перші телеметричні системи, які потім знайшли своє застосування у спорті, авіації, військовій медицині.

У 1959 році канадський лікар Альберт Ютрас вперше передав відеозображення з лікарні на свій домашній приймач. Згодом він створив телемедичну систему, що зв'язала дві лікарні в Монреалі з метою здійснення телерадіологічної діагностики.

У тому ж 1959 році вперше була проведена віддалена демонстрація пацієнтів з неврологічними захворюваннями студентам-медикам Психіатричного інституту Небраски. Але, мабуть, найяскравіше досягнення того року – передача рентгенограми легенів із США до Канади по коаксіальному кабелю.

У 60-70-і роки минулого століття було створено велику кількість телеметричних систем і приладів для різних областей медицини. В основному, це були експериментальні пристрої, що використовувалися в окремих випадках.

Важливим етапом розвитку телемедицини стала поява мобільних медичних станцій, що дозволяли надавати дистанційну допомогу у віддалених регіонах завдяки використанню супутникових технологій. Цей проєкт був організований NASA та отримав назву STARPAHS (Space Technology Applied to Rural Papago Advanced Health Care, програма використання космічних технологій для забезпечення медичного обслуговування в сільських районах Папаго). Завдяки цьому проєкт медичну допомогу отримали майже 4000 осіб, які, швидше за все, її не отримали б, якби не розвиток технологій.

Не дивлячись на певні прориви у сфері телемедицини в другій половині двадцятого століття, спостерігати справжній бум цієї галузі медицини можна було лише ближче до кінця минулого століття і на початку нового тисячоліття. Цьому сприяв глобальний розвиток інформаційних технологій і реалізація ряду міжнародних програм і документів, що регламентують їх використання в медицині.
Де застосовується телемедицина
Телемедичні технології можуть застосовуватися майже в будь-якій медичній сфері, чи то педіатрія (хвору дитину більше не треба везти до лікарні), психотерапія (психотерапевти проводять сесії онлайн), дерматологія (завдяки зображенням високої якості дерматологи можуть обстежувати пацієнта із псоріазом чи екземою), неврологія (за допомогою віддаленого моніторингу показники кров'яного тиску перенаправляються фахівцеві) або реаніматології (за ситуації, коли людину вже не можна перевозити в іншу клініку, терміновий відеодзвінок компетентному фахівцеві може врятувати пацієнтові життя).

Телемедицина дозволяє пацієнтам почути другу думку лікаря з дому. Це можна зробити, відправивши фахівцеві свою історію хвороби, яка зберігається в інформаційній системі. Особливо це актуально для онкохворих, які часто вимушені їхати за альтернативною думкою в інше місто або навіть в іншу країну.

Телемедичні технології також можуть застосовувати під час допомоги населенню в надзвичайних ситуаціях (урагани, повені, землетруси). Коли ураган «Харві» обрушився на Техас у 2017 році, медичні працівники організували відеоконференції з фахівцями інших штатів для людей, які постраждали від стихії. Це дозволило розвантажити техаських лікарів, які в першу чергу зайнялися пацієнтами з важкими травмами.

Ще один спосіб використання телемедичних можливостей — дистанційні медичні пункти. Наприклад, американський ритейлер Walmart у багатьох своїх магазинах встановив пункти з комп'ютерами, за допомогою яких можна вийти на зв'язок з лікарем. Пацієнт вводить свої симптоми, потрапляє у віртуальну кімнату очікування і консультується по відео з фахівцем.
Телемедицина в Україні
Приклад роботи телемедицини у форматі "лікар — лікар" - Телемедична мережа Medinet
З поширенням смартфонів і вебкамер телемедицина вже давно стала звичною практикою в професійному медичному середовищі України. Вона дає багато додаткових можливостей, яких не було до появи IT технологій та гаджетів. Наприклад, пацієнт може відправити лікарю результати аналізів в месенджері і йому не потрібно їхати, сидіти в черзі, щоб почути, що просто треба здати аналізи повторно через місяць.

Активно телемедичні системи почали розвиватися в Україні на початку 2000-х. Спочатку в Одеській області, згодом Дніпропетровській та Харківській. Пізніше, телемедичні мережі почали будувати та приватні клініки. У той час це відбувалося на рівні ініціативи окремих медзакладів.

Вперше про телемедицину на державному рівні заговорили лише у 2017 році. І тоді ж почали готувати законодавчу базу. Знати, як зароджувалась і розвивалась телемедицина в Україні, варто для того, щоб розуміти її перспективи на сьогодні.

Поштовх для активного розвитку відео консультацій по всій країні надала професійна телемедична мережа Medinet. Всеукраїнська платформа почала своє функціонування на базі Одеської області у 2019 році. Менш ніж за рік роботи лікарі, що працюють в цій мережі, надали понад 10 тис. телеконсультацій. Вийти на обсяги регіону дозволило відкриття першого в Україні обласного центру телемедицини у квітні 2019 року на базі Одеської обласної клінічної лікарні.

В умовах боротьби з COVID-19 все більше медзакладів України долучаються до формату дистанційних відеоконсультацій, що дозволяє зберегти здоров'я лікарів і пацієнтів, а також взаємодіяти лікарям з колегами в особливо складних випадках. Це відбувається завдяки ініціативам IT-активістів, які швидко реагують на виклики часу. Так, у квітні цього року на базі всеукраїнської системи «Поліклініка без черг» впровадили функцію онлайн-консультацій пацієнтів. І попит на телемедицину в Україні лише набирає обертів, що відкриває можливості якісно змінити систему охорони здоров'я в країні.
Телемедицина у світі
Різні країни світу підтримують розвиток телемедицини, щоб надавати більш якісну і швидку допомогу своїм громадянам. У першу чергу в цьому питанні важливий акцент на законодавство і розвиток відповідної інфраструктури. Найбільший розвиток даний напрям отримав у США, Австралії та країнах Європи.

У США і країнах Європи медична допомога досить вартісна, і телемедицина отримала свій розвиток завдяки тому, що людям вигідно отримувати консультації і виписувати рецепти, використовуючи дистанційну допомогу і дистанційні консультації з лікарем. Це дешевше і для пацієнта, і в цілому для страхових компаній, які, як правило, покривають ці витрати. Тут телемедичні продукти, як правило, вже інтегровані і закладені в страхові пакети.

Практично половина всього ринку телемедицини (46%) знаходиться зараз у США. Далі йдуть Канада, Китай, країни Скандинавії. До речі, однією з причин, що послужила драйвером розвитку телемедицини в країнах Скандинавії, є географічний чинник. Наприклад, Норвегія – досить велика країна, що має чималу складну північну територію, де багато важкодоступних регіонів, в яких існує брак медичної допомоги. Тут телемедицина і приходить на допомогу. Канада має приблизно такі ж характеристики, що сприяють розвитку телемедичних технологій. Те саме стосується і Китаю, що володіє величезною територією і дуже високою кількістю населення.

З країн Європи найбільший попит на телемедицину спостерігається у Великобританії. Тут причиною для розвитку цієї сфери є старіння населення, тому що, як і в Японії, багато літніх людей, і в цій ситуації телемедичні рішення і консультації допомагають лікарям і пацієнтам поліпшити медичну допомогу.

У США телемедицина практикується ще з кінця 60-х років, коли була відкрита перша спеціалізована клініка в Массачусетсі. В Америці можливо частково відшкодувати витрати на послуги телемедицини зі страховки. Також тут існують суворі норми із захисту даних пацієнта. Популярністю користуються послуги віддаленої психотерапії, моніторинг здоров'я людей, які проживають у сільській місцевості. Регулювання телемедицини щороку доповнюється новими поправками й законами, при цьому в кожному штаті діють свої правила.

Телемедицина у Німеччині офіційно дозволена і підтримується на рівні держави. Але існує невелике обмеження для консультацій «пацієнт – лікар»: фахівець має право призначати і проводити відеоконсультації лише після особистого огляду. При цьому телемедичні послуги покриває страховка. Популярна телемедицина у діабетиків, де пацієнтові потрібно регулярно спостерігатися у лікаря, стежити за рівнем цукру в крові та вагою.

Норвегія, країна, в якій вже давно задалися питанням, як надати медичну допомогу людям, що живуть у віддаленій місцевості. У 1993 році рішення було знайдене. У країні почався процес впровадження технологій телемедицини. Тут система охорони здоров'я рухалась у двох напрямах — консультації лікар-лікар і лікар-пацієнт. У першому випадку, лікарі консультували колег у глибинці, в другому — лікарі надавали допомогу пацієнтам безпосередньо. Стартували вони з шести осіб персоналу і локалізації на півночі країни. Зараз це великий загальнодержавний health проєкт. І для громадян вже звичні ситуації — прийти на консультацію до лікаря, викликати його додому або проконсультуватися по відеозв'язку.

У європейських країнах телемедицина — поняття вже знайоме і звичне. Окрім Норвегії успішні проєкти є в Данії, Естонії, Фінляндії, Франції й Італії. У багатьох країнах телемедицина працює і в комерційному секторі. Яскравий приклад — наш сусід Польща. Польські медики зазначають, що 8 з 10 звернень пацієнтів по допомогу вони можуть обробити онлайн.

Система охорони здоров'я Австралії – одна з найефективніших у світі згідно з дослідженнями Bloomberg. Телемедицина цієї країни поряд з іншими нововведеннями отримує активну підтримку від держави. Розробками стратегій розвитку і регулювання займається Австралійське агентство цифрової медицини. Згідно з даними компанії CSIRO, використання телемедицини для лікування хронічно хворих людей дозволяє заощадити австралійській охороні здоров'я приблизно $2,1 млрд на рік.

У Японії телемедицина і дистанційний моніторинг життєво важливих функцій і хвороб були можливі та потрібні з двох причин: по-перше, країна володіє розвиненою технологічною інфраструктурою і, по-друге, вік понад 20% населення Японії перевищує 65 років і доля літніх людей в структурі населення продовжує зростати. При наданні медичної допомоги літнім людям вдома все більшого значення набувають можливості телемедицини і дистанційного моніторингу.

Проєкти телемедицини можна знайти не лише в розвиненій Європі, Канаді, США, Китаї або Японії. Але і в різних варіаціях в Індії, Єгипті, Замбії, Мадагаскарі, Перу, Конго, Бурунді, Західній Африці, Іраку, Афганістані, Пакистані та Кувейті.
Що з телемедичних послуг буде користуватись попитом
Якщо дистанційні консультації і дистанційні консиліуми – це вже сталий і відпрацьований інструмент, то дистанційний моніторинг здоров'я – цікавий напрям, який у найближчому майбутньому отримає розвиток і приверне інтерес з боку пацієнтів, медиків та страхових компаній – усієї спільноти, пов'язаної з медициною.

За оцінками консалтингової компанії PWC глобальним напрямом ринку телемедицини стане моніторинг стану здоров'я. Найбільший інтерес у пацієнтів викликатимуть рішення, що дозволять відстежувати основні фізіологічні показники, особливо після хірургічних втручань, при хронічних захворюваннях і для пацієнтів з фізіологічними змінами через вік.
Які можливі види телемедичних послуг
Телемедичні IT технології дозволяють лікарям і пацієнтам спілкуватися в режимі реального часу. Сеанси можуть проводитися де завгодно. Пацієнт і фахівець зідзвонюються за допомогою спеціалізованих систем відео- або аудіоконференцзв'язку. При цьому вони можуть не лише бачити і чути один одного, але та обмінюватися текстовими і графічними даними. Наприклад, пацієнт може показати лікарю свій рентгенівський знімок, зроблений під час обстеження в іншому медзакладі, і отримати додаткову думку вузького спеціаліста.

Віддалений моніторинг стану пацієнта часто необхідний для спостереження за літніми людьми, які не в змозі дійти до найближчої поліклініки або не можуть самі про себе піклуватися. Сервіс також може нагадувати про прийом ліків. Крім того, віддалений моніторинг потрібний для контролю здоров'я пацієнтів, яким необхідні регулярні обстеження, а також для спостереження за станом працівників небезпечних виробництв. Усе це здійснюється за допомогою Інтернету речей (IOT) і аналізу великих даних (Big Data). Спеціальні датчики на зразок фітнес-трекерів, які носять багато з нас, аналізують показники здоров'я (рівень цукру в крові, кров'яний тиск і таке інше) і передають отримані дані в спеціальне сховище. Там їх знов аналізують, і в разі потенційної небезпеки пацієнтові та його лікарю подається тривожний сигнал.

За допомогою телемедичних технологій лікарі можуть екстрено консультуватися один з одним. При серйозних випадках медику інколи самому потрібна допомога більш кваліфікованого колеги. Якщо такого немає поруч (наприклад, якщо йдеться про сільські лікарні), то єдиний вихід — це спілкування в режимі телеконсультацій чи консиліумів. Тоді фахівець може надати рекомендації, наприклад, чи потрібна операція пацієнтові. Дуже часто це надзвичайно важливо, особливо в ситуаціях, коли йдеться про хронічні патології, які вимагають негайного втручання.

Прямі трансляції хірургічних операцій, під час яких лікарі можуть ставити питання, також належать до телемедицини. Ця технологія може використовуватися також в режимі «теленаставництва», коли більш досвідчений лікар дистанційно контролює дії колеги-початківця в режимі реального часу.

Розвиваються й мобільні телемедичні комплекси (переносні, на базі реанімобіля тощо) для роботи на місцях аварій. Малогабаритні мобільні діагностичні комплекси використовуються у відсутності телемедичних кабінетів і центрів, безпосередньо там, де виникла необхідність: у машинах швидкої допомоги, віддалених лікарнях, бригадах медицини катастроф і санітарної авіації, медичних формуваннях відомств з надзвичайних ситуацій та оборони.

Звичайно, можливості телемедицини є обмеженими – ніхто операцію таким чином робити не буде. Адже не можна послухати легені, серце, зробити повноцінну кардіограму. Але у певних ситуаціях телемедицина може врятувати життя. Красномовним прикладом цього є застосування відеоконсультацій під час пандемії коронавірусу.
Що відбувається з телемедициною в епоху коронавірусу
До початку пандемії коронавірусу для багатьох лікарів телемедицина була додатковою послугою сфери ehealth, яку непогано мати, але зовсім не обов'язково використовувати. Сьогодні вона перетворилася на суттєву частину надання медичних послуг населенню. Teladoc, одна з найбільших IT платформ телемедицини у США, повідомляє про зростання до ста тисяч віртуальних візитів щотижня. І, зазначають лікарі, експерти та пацієнти, після пандемії телемедицина, яка переживає зараз бурхливий розвиток, залишиться з нами надовго.

До коронавірусу більшість пацієнтів у США і країнах Європи продовжували записуватися саме на оффлайн прийоми. З початком пандемії великі лікарні по всій країні стали частіше приймати пацієнтів по відеозв'язку. І це стало поворотним моментом, оскільки медичне співтовариство побачило, як використовувати онлайн можливості в умовах кризи. Тож, з одного боку, стає зрозумілим, що телемедицина матиме вирішальне значення в контролі над пандемією. З іншого, вона може стати основою для розвитку медицини майбутнього.
Як збільшився попит на телемедицину з березня 2020
З таким підходом погоджуються і політики: у березні 2020 року Конгрес США схвалив виділення 8,3 млрд доларів на додаткове фінансування телемедицини. Ця сума дозволить звертатися за послугою пацієнтам, застрахованим за програмою Medicare, яка поширюється на осіб старше 65 років. Але на страховку можуть претендувати і деякі люди молодші за цей вік, наприклад, інваліди або хворі аміотрофічним бічним склерозом.

Як повідомив інформаційний ресурс CNBC, після цього рішення Конгресу багато лікарень за одну ніч встановили устаткування для онлайн консультацій, щоб якомога більше здорових людей могли залишатися удома.

У березні цього ж року, за даними дослідження американської компанії Frost & Sullivan, число запитів на відеоконсультації виросло на 50%, а окремі провайдери, що надають послуги телемедицини, повідомили, що стали отримувати на 15 тисяч запитів на день більше, ніж до пандемії.

Аналітики компанії Forrester вважають, що у зв'язку з коронавірусом цього року число запитів на відеоконсультації з лікарями у США може перевищити 900 мільйонів.

Що кажуть у Європі? Британська компанія Push Doctors зазначає, що загальне число звернень через коронавірус виросло на 70% — причому як з боку пацієнтів, так і лікарів, яким рекомендували проводити більше відеоконсультацій, щоб знизити ризик поширення вірусу.

США, Ізраїль, Британія, Франція і країни Північної Європи вважаються найрозвиненішими в питаннях впровадження IT рішень у системи охорони здоров'я. Та все ж значне зростання звернень — інколи у два рази — стало несподіваним навіть для них.
Що чекає на ринок телемедицини?
На сьогодні телемедицина залишається у світі одним з найбільш зростаючих напрямів health бізнесу. У глобальній перспективі вона може поліпшити та стандартизувати якість медичної допомоги. Аналітики оцінюють темпи зростання телемедичних сервісів на рівні 18-20% щорік протягом наступних п'яти років.

За результатами досліджень американських компаній, глобальний ринок телемедицини у 2019 році складав $40 млрд. І це дані, відомі до початку пандемії. Вже згадувана компанія Teladoc – лідер телемедичного сервісу консультацій у США, у 2018 році заробила близько $1 млрд. І ще на той час за оцінками маркетологів це був лише 1% можливостей.

Крім того, вірогідне переорієнтування розподілу коштів системами охорони здоров'я країн. Так, представники охорони здоров'я Великобританії зазначають, що 80% всіх очних консультацій можна проводити заочно. А заощаджені кошти направити на розробку медичних приладів, програмного забезпечення мобільних застосувань і сервісів.

Тож на світовому ринку телемедицини варто чекати нових проривів, глобальних переформатувань систем охорони здоров'я, у кожній країні на свій кшталт, які відіб'ються на роботі медзакладів та лікарів. Попри складні виклики через пандемію у світі, саме зараз завдяки телемедицині у сфери охорони здоров'я є можливості оновитися і стати ще ближче до пацієнтів. Дуже важливо цей шанс не прогавити.
Читайте також
Більше статей
Служба пiдтримки:
0800-335-426 (безкоштовно)
Пн - Пт: 08:00 - 18:00
м. Київ, вул. Протасів Яр 2Д, офіс 5
info@medinet.com.ua
© Телемедична мержа Medinet 2019-2020
Сертифікат відповідності КСЗІ
Телемедична мережа Medinet є одним із продуктів групи компаній IT4Medicine. Захист інформації цієї системи підтверджено сертифікатом КСЗІ.
Бажаєте отримати детальнішу інформацію про телемедичну мережу Medinet?
Залиште свій контактний Email і ми надішлемо вам презентацію!
Бажаєте отримати детальнішу інформацію про телемедичну мережу Medinet?
Залиште свій контактний Email і ми надішлемо вам презентацію!