Які основні завдання стоять перед телемедициною сьогодні ?

ГОЛОВНА / СТАТТІ / ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТЕЛЕМЕДИЦИНИ СЬОГОДНІ
Основні завдання телемедицини сьогодні
З розвитком телемедицини завдання, які ставить перед нею людство, мало змінилися. Але з кожним роком вони стають глибшими та об'ємнішими.

Можливо, багато хто здивується, але історія розвитку телемедицини налічує понад 100 років. І почалася вона після винаходу телефону. Саме тоді людина вперше спробував передати показники свого здоров'я лікарю дистанційно. А саме, дати послухати телефоном звучання тонів свого серця.

Природно, подібні спроби дистанційної діагностики не увінчалися успіхом. Але початок телемедицині було покладено. Хоча і повернулися до неї після цього тільки в другій половині XX століття, коли почалося активне освоєння космосу.

Оскільки космонавти перебували на величезній відстані від Землі виникла природна потреба моніторити їх фізіологічні параметри віддалено.

Саме тоді з'явилися перші телеметричні системи, які пізніше почали використовувати в спорті, авіації та військовій медицині.

Наступним важливим етапом у розвитку телемедицини стала поява мобільних медичних станцій, які дозволяли надавати дистанційну допомогу у віддалених регіонах завдяки використанню супутникових технологій. Так, наприклад, в рамках проєкту NASA STARPAHS (Space Technology Applied to Rural Papago Advanced Health Care) медичну допомогу отримали майже 4 тис. осіб.

Але після цього в розвитку телемедицини знову наступило відносне затишшя. Аж до кінця минулого початку цього століття, коли у світі почався глобальний розвиток інформаційних технологій.

З цього моменту телемедицина не тільки виконує широке коло завдань, але й стала доступною значно більшій кількості населення. Це стало можливим завдяки всепроникаючій силі інтернету, а також у зв'язку з появою сучасних смартфонів.

Що робить телемедицину такою популярною у лікарів і пацієнтів сьогодні, і які основні завдання на неї покладені, ми і спробуємо розібратися.

Зміст
Бажаєте отримувати щомісячний дайджест новин про телемедицину?
Будь ласка, залишіть свій email
Головні завдання телемедицини
Як і з моменту зародження, головним завданням телемедицини сьогодні залишається обслуговування віддалених пацієнтів і допомога тим людям, які знаходяться в ізоляції. Адже головне, що може забезпечити в такому випадку телемедицина — це дистанційне консультування і спостереження пацієнта зі сторони лікаря.

Навіть Закон «Про підвищення доступності та ефективності медичного обслуговування в сільській місцевості», прийнятий в Україні у 2017 році, в першу чергу спрямований на вирішення цих завдань. А саме — забезпечення якісною медициною людей, які проживають у віддаленій місцевості.

Нове технологічне телекомунікаційне обладнання дозволяє сімейним лікарям не тільки консультувати пацієнтів дистанційно по аудіо- або відеозв'язку, а й пересилати результати різних медичних обстежень (кардіограму, флюорографію, рентген зображення, ультразвукове дослідження) профільним лікарям-фахівцям районних або обласних лікарень.

У багатьох випадках така телемедична консультація може замінити диспансеризацію. А в критичних ситуаціях фахівці обласної клінічної лікарні можуть порадити колегам з районів як їм бути далі. Наприклад, відправити пацієнта лікуватися в районний центр, викликати до нього спеціалізовану бригаду або госпіталізувати до обласного центру.

Крім того, телемедицина дозволяє здійснювати віддалене спостереження за станом здоров'я пацієнта.

Дуже часто дистанційний моніторинг використовують для спостереження за людьми похилого віку, не здатними самостійно здійснювати всі необхідні лікувальні маніпуляції. Особливо актуальна домашня телемедицина для пацієнтів, які потребують регулярних оперативних обстежень (наприклад, для людей з хворобами серця, гіпертонією, діабетом та ін.).

Медичне обслуговування пацієнтів у віддалених районах і сільській місцевості сьогодні також є основним завданням регіональних телемедичних мереж, до яких підключаються медустанови місцевого, районного, обласного рівнів. Точніше, фельдшери, сімейні лікарі, фахівці-діагности з районних і обласних лікарень та ін.

Звичайно, що все вищеописане значно підвищує рівень медичного обслуговування населення, що також — одна з основних задач телемедицини. Використання досягнень телекомунікаційних технологій в охороні здоров'я дозволяє підняти ефективність лікування і діагностики на якісно новий рівень. При цьому якість медичних послуг, як бачимо, не залежить від того, де знаходиться пацієнт — в місті чи в найвіддаленішому районі. Розглянути складний випадок з пацієнтом в селі тепер може фахівець і високого рівня.
Завдання врятувати життя
Важливими завданнями телемедицини є також оперативна допомога та консультації в екстрених випадках і медицині надзвичайних ситуацій.

До першого випадку відносять впровадження телемедицини в практику надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення виживання в екстремальних умовах. До другого — використання телемедичних технологій при ліквідації наслідків техногенних, природних катастроф і надання допомоги жертвам бойових дій і терористичних актів.

Яскравим прикладом використання телемедицини при катастрофах став спільний проєкт СРСР і США під назвою Spacebridge, який реалізували після землетрусу у Вірменії в 1988 році. Тоді протягом 60-денного періоду було проведено понад 300 телеконсультацій, 209 пацієнтів отримали допомогу від американських фахівців з лікування опіків, в області урології та інфекційних захворювань. США виділили фахівців чотирьох медичних центрів для телемедичних сесій з Вірменією.

Нинішня ситуація з пандемією коронавірусу також демонструє незамінність телемедицини в екстремальних умовах. Багато країн в лічені дні запропонували телемедичні рішення для боротьби з поширенням вірусу і швидкої діагностики симптомів Covid-19.
Профілактика здоров'я
Але не тільки діагностувати та лікувати дозволяє сьогодні телемедицина. Розвиток технологій мікроелектроніки, широкосмугового мобільного доступу в інтернет і спеціального програмного забезпечення виводить можливості телемедицини на новий рівень. А саме, дає можливість здійснювати профілактичне обслуговування населення. І це також стає однією з основних задач телемедицини в сучасному світі.

Дуже, до речі, в цьому відношенні згодилися технології Internet of Things (IoT). Вони дають можливість не тільки відстежувати стан вже хворої людини, але і діагностувати майбутні проблеми у потенційно здорової.

Йдеться про різного роду фітнес-трекери та інші пристрої, які констатують не тільки кількість пройдених людиною кроків або спожитих калорій, але й аналізують важливі біометричні параметри.

У короткій перспективі на їх основі можна буде робити висновки про фактичний стан організму, а в разі потенційної небезпеки видавати сигнал тривоги — людині або її лікарю.

Для цього всього лише потрібно, щоб величезна кількість біометричних датчиків, які носить населення, могли передавати дані про стан здоров'я різних людей в централізоване сховище. На основі зібраної статистики будуть робитися висновки щодо картини найраніших симптомів тих чи інших захворювань. І якщо такі будуть спостерігатися у людини з біометричним датчиком, йому можуть порадити звернутися до того чи іншого фахівця.
Недорога медицина
Природно, що онлайн телеконсультації значно знижують вартость медичних послуг для пацієнта. Адже він економить не тільки на вартості поїздки до лікаря, але і на самій консультації (офф-лайн вони дорожчі), вартості непотрібних аналізів, які, можливо, він би зробив сам, покупці зайвих ліків та інше.

У той же час медустанови закривають питання нестачі медичних кадрів, а також економлять на транспорті, витратах на відрядження. А головне, раціонально використовують час лікарів, які працюють всередині установи.
Підвищення кваліфікації
Не менш важливим завданням телемедицини є дистанційне навчання і підвищення кваліфікації лікарів. Медичні семінари, конференції, лекції, які проходять у форматі відеоконференцзв'язку, дають можливість фахівцям більш високого рівня ділитися своїми знаннями та вміннями зі своїми менш досвідченими колегами.

Подібне спілкування дуже важливе, в першу чергу, лікарям невеликих населених пунктів. Адже їм навряд чи коли-небудь вдасться наживо послухати лекцію і отримати настанови фахівця світового рівня. Зате навчання за допомогою засобів телемедицини це дозволяє.

У свою чергу, викладачі медичних вузів можуть організовувати відеозв'язок з представниками медустанов, щоб ті в режимі онлайн ділилися своїм практичним досвідом зі студентами.

Не можна обійти увагою і таку сферу застосування телемедицини, як трансляція хірургічних операцій. Адже даний напрямок телемедицини використовують, в першу чергу, для «теленаставництва», коли початківці або недосвідчені хірурги в режимі онлайн спостерігають за операцією, яку проводить висококваліфікований фахівець. Причому, на відміну від перегляду відеозаписів, у випадку з телемедициною у «спостерігачів» є можливість задати питання по ходу або відразу після операції - отримати детальні пояснення, розібрати складні моменти роботи хірурга.

Подібне використання телемедицини дуже важливе, адже традиційна медицина розвивається стрімко, і стають доступні такі нові види операцій, про які раніше навіть і не думали. Тому швидко поділитися досвідом з професійним співтовариством усього світу вкрай важливо. І простіше, і найефективніше це можна зробити за допомогою інструментів відеоконференцзв'язку.
Стратегічні завдання
Стоять свої завдання перед телемедициною і у військовій і космічній галузях. І про це також не варто забувати. Так, військова телемедицина економить кошти, які держави і без того витрачають на підготовку і оснащення солдата. А в космічній телемедицині ведуться роботи зі створення системи телемедичного супроводу пілотованих польотів Міжнародної Космічної Станції. Також розглядаються проекти забезпечення польоту на Марс та інші перспективні напрямки.
Читайте також
Більше статей
Служба пiдтримки:
0800-335-426 (безкоштовно)
Пн - Пт: 08:00 - 18:00
м. Київ, вул. Протасів Яр 2Д, офіс 5
info@medinet.com.ua
© Телемедична мержа Medinet 2019-2020
Сертифікат відповідності КСЗІ
Телемедична мережа Medinet є одним із продуктів групи компаній IT4Medicine. Захист інформації цієї системи підтверджено сертифікатом КСЗІ.
Бажаєте отримати детальнішу інформацію про телемедичну мережу Medinet?
Залиште свій контактний Email і ми надішлемо вам презентацію!
Бажаєте отримати детальнішу інформацію про телемедичну мережу Medinet?
Залиште свій контактний Email і ми надішлемо вам презентацію!